Tam jste byli – zkušenosti

Jak si naši dobrovolníci užili workcampy? Proč se jim tam líbilo? A jaké dojmy to v nich zanechalo? Přečti si jejich příspěvky níže nebo se poptej v naší facebookové skupině!

Jakub S., Švédsko

Byl jsem v cizí zemi naprosto zajištěný po dobu trvání workcampu, zdokonalil jsem svou angličtinu a poznal mnoho zajímavých lidí, kultur, jídel a co především – více sám sebe. Všechny mé zájmy se tu střetly a obohatily. Pořadatelé, leadři apod. měli velký zájem a snahu nás obeznámit s činností jejich organizace. Workcamp bych doporučil každému, kdo rád cestuje, zdokonaluje se v jazycích a všem co dělá a o co se zajímá. Kdo chce lépe poznat sám sebe a kdo si třeba není zcela jistý svými jazykovými schopnostmi. Děkuji a přeji hodně úspěchů a těch správných dobrovolníků na správných místech!

12339198_10154360207863502_3546433982031351980_o

 

Nikola M., Island

Zábavná byla variabilita pracovních úkolů. Dělalo se zkrátka to, co bylo potřeba. Většinou byla škála úkolů, které se ten den měly udělat a každý si mohl vybrat, co konkrétně chce ten den dělat a podle toho jsme se rozdělili do skupin. Vždycky jsme se bez problému domluvili a vyšli si vstříc. Jak řekla farmářka: ,,Na farmě je vždycky co dělat“. Nejde asi vypíchnout konkrétní zážitky, nevěděla bych, který z nich byl nejlepší. Protože zkrátka celé dva týdny byly nejlepší. Dechberoucí příroda, vzácné uskupení lidí, milí hostitelé, vstřícní obyvatelé Islandu – kombinace, která je tak nesmírně výjimečná, že když mi uletělo letadlo na cestě zpět do ČR, tak jsem se skoro ani nezlobila. Řekla jsem si, že po celou dobu bylo všechno tak dokonalé, že mi jedna nepovedená věc nemůže VŮBEC vadit. : )

Štěpán K., Estonsko

Workcamp splnil všechna moje očekávání, poznal jsem super partu lidí z 5 zemí světa, zjistil jsem, že se dokáži se svou dle mého názoru slabou angličtinou domluvit a s někým si povídat hodinu a déle v cizím jazyce. Estonsko jako zemi jsme měli tu čest poznat jinak než turisti, ale poznali jsme ji očima Estonců. Plno skvělých zážitků a zábavy při práci. A dodalo mi to sebevědomí k dalším workcampům a pomoci ostatním… : ) CARPE DIEM

Zuzka K., Německo

Ocitla jsem se na naprosto dokonalém místě ke studiu a navazování přátelství. Obojí se mi podle mého dařilo a obojí hodlám rozvíjet i nadále. Díky kulturním odlišnostem mezi účastníky je workcamp jedinečnou příležitostí poznat nové věci i rozvíjet sám sebe. Odvezla jsem si silné zážitky, nové vědomosti a poznala přátele možná na celý život.

Ondra J., Rusko

Workcamp byl skvěle zorganizován, všichni tamní účastníci včetně campleadera byli velice vstřícní, věnovali hodně úsilí nejen práci, ale i připravě volnočasových aktivit a teambuildingu. Nejlepší zážitek byl, když jsme během jednoho dne sesbírali několik desítek velkých pytlů plných odpadků a vyfotili se s nimi. Pak také několika denní návštěva Petrohradu včetně baletu a většiny památek. Určitě bych každému doporučil jet na workcamp do Ruska, protože je to krásná země se spoustou skvělých lidí a je škoda, že tam moc lidí nejezdí.

Věra P., Irsko

Obohacující bylo snad úplně všechno – kontakt s tolika různými národnostmi, kontakt s lidmi „with special needs“, práce na farmě, irská kultura, cestování před kempem, dorozumívání pouze v angličtině… Každý den byl plný na zážitky, mohli jsme absolvovat i pár výletů. Navíc práce nebyla vůbec těžká. Myslím, že každý z dobrovolníků obdržel mnohem víc, než sám dal.

12314110_10154360208063502_2431739692414137889_n

Kačka P., Švýcarsko

Na workcamp nejvíce oceňuji to, že jsme byli úžasná skupina. Perfektně jsme si sedli, užili jsme si spolu spoustu legrace a zažili nezapomenutelné zážitky. Co se týče „hostitelů“ vyšli ve všem vstříc a snažili se dělat všechno tak, abychom se cítili spokojeni. Byla jsem na třech workcampech, tento byl zatím ten nejlepší. : )

Veronika S., Srbsko

Seznámení s novými skvělými lidmi, s místní kulturou, tradicemi. Výlety po okolí Arandjelovacu spojené se sbíráním odpadu, s poznáváním srbské  kultury a historie.

Markéta B., Německo

– nadstandardní péče obce (a samotného starosty) o naši spokojenost (pohostinnost, přátelskost obyvatel, starost obce o smysluplnou náplň našeho volného času)
– bezpočet organizovaných poznávacích výletů a akcí, kde jsme měli možnost dozvědět se mnoho o kultuře a historii oblasti, ale i zapojit se do dění v obci (a to navíc pro nás všechno ZDARMA, včetně dopravy a vstupného do objektů)
– jídlo (dostatek a téměř neomezená možnost výběru potravin)
– skvělá campleaderka (po stránce kompetentnosti i po stránce lidské)
– skvělí lidé (ostatní dobrovolníci)
– přístup k internetu MIMO! ubytování (pro volné připojení jsme museli k radnici) – netrávili jsme tak volno surfováním, ale společnými aktivitami

Hanka H., Rakousko

Obohatila mě zkušenost sdílení jedné domácnosti, času… s lidmi z různých zemí. Člověk si zvykne „hospodařit“ s úplně cizími lidmi, když vtom náhle workcamp končí…, což je zkušenost k nezaplacení.

12322863_10154360205503502_1679212872016074704_o

Katka P., Hong Kong

Toto léto jsem prožila úžasné tři týdny v Hong Kongu a to díky organizaci Tamjdem, která mi vše zprostředkovala. Workcamp, kterého jsem se zde účastnila, byl zaměřen na vzdělávání místních dětí a prolamování zaběhnutých stereotypů. Tyto tři týdny mi daly mnohem víc, než jsem doufala. Workcamp mě obohatil nejen o nové zkušenosti, ale i o nové přátelé z celého světa, s kterými stále zůstávám v kontaktu a věřím, že ač žijeme tisíce kilometrů od sebe, tak Hong Kong nebude jediným místem našeho setkání.

Jsem strašně ráda, že existují takovéto organizace, které se věnují dobrovolnictví a pomáhají uskutečňovat právě takové akce, jako jsou workcampy v zahraničí. Práce, kterou odvádíte, má skutečný smysl. Ještě jednou děkuju moc za poskytnutí nevšedního zážitku, který mi přinesl tolik pozitiv.

Vojtěch H., Severní Irsko

Já jsem přijel do Severního Irska hlavně proto, abych si rozšířil obzory. O světě, o zemi, o konfliktu, o situaci i o lidech: dva týdny dobrovolnické práce ve stále silně rozdělené zemi na okraji Evropy platily za ten nejlepší stimul mojí profesní kariéře. Také já jsem však toužil po tom, aby zde po mně a mých jedenácti kamarádech něco zůstalo. Nemělo to ale být žádné graffiti, žádná politická malba. Byly to nakonec docela prosté věci, výsledky naší každodenní práce i zábavy, co po nás zůstalo a co zprostředkovaně přispělo k míru víc, než by to dokázal sebechytřejší vzkaz na zdi.

Byly to upravené živé ploty i nové záhony, prořezané stromy, opravené chodníky i dětské prolézačky. Byla to modře natřená klouzačka, kterou jsme nadšeně podrobovali „zatěžkávacím zkouškám“. Byla to kompletně zorganizovaná dílna a v ní spousta lístečků označujících, kde jsou jaké nástroje uschovány. Zanechal jsem tam vzkaz, že pokud její majitel nebude moci něco najít, ať mi napíše e-mail.

Bára E., Česká republika

 

 

Zima tě mrazí a ruce křehnou,
v hrudi cosi plápolá a hřeje,
hromádka dříví utěšeně roste
a v srdci klíčí ti – snad – naděje?

Mléko rozlité je po zelených lánech,
mléko od krav, jež pasou se po lukách,
na duši netlačí nic, máš volný dech,
je ti tak jinak, tak jinak, ach!

Pára se sráží na tabulce okenní,
ranní modlitbu vznes a sepni ruce,
kolkolem sedí apoštolové všedních dní
a s nimi veselé ovečky – ne, přátelé, přece!

Přátelé, co umí tančit a zpívat,
lopatou házet hlínu a nosit kameny,
obejmout a přátelsky se usmát,
a přece stojíš s nimi na zemi.

 

 

Lucie O., Rakousko

Právě včera jsem se vrátila z workcampu a samozřejmě nadšená! Je to skvělý zážitek a je lepší jet sám. Budu se na toto místo vracet pravidelně, pokud budu mít možnost. Takže děkuji mockrát za tuto možnost, jistě ji znovu využiji!

Pokud by ses chtěl podělit o své nezapomenutelné zážitky z workcampů i ty, neváhej a napiš nám!