fbpx

Víkendovky v roce 2014

Víkendovky v roce 2014

Více než 100 dobrovolníků, Čechů i cizinců, se v období od února do června roku 2014 zúčastnilo 10 Víkendovek.

Skoro každý druhý víkend vyjížděla dobrovolnická skupina, složená ze zkušených tamjdemáků i nových dobrovolníků, do zajímavé a pokaždé jiné neziskové organizace na různá místa v České republice. Pomohli jste s námi při rekonstrukcích pivovaru v organizaci Propolis, v lese u barokní památky Valdštejnská Lodžie, na zahradě v komunitním domě pro lidi s handicapem – Benediktus, v lesní mateřské školce Větvička, opravili jsme ohrady pro koně v Ryzáčku, postavili plot na barokní faře v Sudslavě, vyčistili náhon rybníka s občany Velvar, zapojili jste se do organizace Mistroství ČR v plavání pro lidi s handicapem v SK KONTAKT Brno, v Nobilis jste vyplevelili bylinnou zahradu a s oddílem TOM Dumánci jsme postavili stany na letní tábory.

Dobrovolnictví s Tamjdemem je ale také o poznávání nových lidí, Čechů i cizinců, vzájemném obohacování, výměně zkušeností a o radosti z týmové práce a společných zážitků. V uplynulém půlroce jsme dále zrealizovali školení pro budoucí campleadery workcampů a organizátory Víkendovek, setkání dobrovolníků Evropské dobrovolné služby, několik knižních bazarů a jednodenní akci na Toulcově dvoře v Praze, které se zúčastnilo kolem 30 dobrovolníků.

Děkujeme všem našim dobrovolníkům a partnerským neziskovým organizacím za jejich čas, aktivní účast a podporu!

20.-22. červen – Zpátky do táborových let…

IMG_7706Místo: TOM Dumánci, Suchomel
Organizátor: Romana Úlehlová

Na Víkendovku v Suchomeli se nás sešlo pět dobrovolníků. Cesta do tábora vedla lesem a museli jsme se i s krosnami k táboru přelodit – jedna z účastnic tak překonala své obavy z jízdy v kánoi. Společně jsme si pochutnali na čočkových karbanátcích, tortilllách, zelenině, sladkých a slaných koláčích a kopřivovém čaji. Poté nás Lukáš zasvětil do historie oddílu TOM Dumánci, Zdenda rozžal svíce a zahráli jsme si skvělou karetní hru „6 bere“, která je hodně o krávách. V sobotu jsme se pustili do přípravy tábora pro nedočkavé děti – stavěli jsme stany s podsadou, pomohli jsme s odstraňováním hřebíků z prken, která se následně natírala impregnací a používala na stavbu střechy loděnice, tábor jsme čistili od nánosů po povodni a dokonce jsme pomohli s marketingovou propagací tábora. Večer jsme zakončili u táboráku. Druhý den jsme se vydali krásnou přírodou na kánoích proti proudu Lužnice k cca kilometr vzdálenému jezu a po návratu jsme pomohli, s čím se ještě dalo – čištění a natírání střechy, poklízení, mytí nádobí atp. Byl to příjemně strávený víkend a doufám, že se dětem v postavených stanech zdají krásné sny.  Na více fotek se podívejte tady.

13.-15. červen – Bylinné zahrady na Vlčí hoře

SONY DSCMísto: Nobilis Tilia o.s., Vlčí Hora
Organizátor: Anna Swetnik, Romana Úlehlová

Skupina 9 dobrovolníků začala tuto Víkendovku opravdu netradičně. Po páteční vydatné večeři a představení organizace jsme si dlouho povídali o aromaterapii a vyrobili jsme si vlastní parfemy a krémy z místních rostlin a bylin. Během sobotní  práce jsme byliny pro vlastní potřebu důkladně nafotili – 1) vypadaly krásně, 2) musíme vědět, z čeho zase příště udělat ten parfém! Vedle mulčování, čištění jezírka a hrabání sena jsme zvládli ještě bosou nohou přejít kameny, šišky, větve… a ještě než jsme se vydali na výlet na nedalekou přehradu a rozhlednu, uklidili jsme areál a zahradu a pomohli tak Nobilis s přípravami na nadcházející festival. Výhled z rozhledny byl neuvěřitelný, bylinný čaj 50x jinak ještě lepší a ty vonící suvenýry asi nic nepřekoná! Na fotky se podívejte tady.

30. květen – 1. červen – Mistroství v plavání bez bariér

GEDSC DIGITAL CAMERAMísto: SK KONTAKT Brno
Organizátor: Tereza Dumská a Tomáš Pazdera
Byla to opět trochu jiná Víkendovka – večeři a párty ve tříhvězdičkovém hotelu jsme na tamjdemovém víkendu asi ještě neabsolvovali…:) A co teprve ta práce! Pomohli jsme s  organizací Mistrovství České republiky v plavání tělesně postižených sportovců. V sobotu jsme byli od velmi brzkého rána na nohou, pak jsme si chvíli v bazénu zaplavali a pak už jsme pomáhali plavcům do a z vody,  obstarávali komunikaci mezi jednotlivými pracovišti organizátorů, instalovali a demontovali inventář závodů v areálu plaveckého stadionu. V neděli jsme ještě našli sílu na procházku po Brně. A máme krásná trika! Děkujeme! Na fotky se podívejte tady.

 

16.-18. květen – Ve Velvarech to žije aneb velká bahna!

Terka v akciMísto: Natvrdlí o.s., Velvary, Malvaňák
Organizátor: Lucie Štercová a Štěpán Zelinger
„To teda bylo hustý,“ komentoval naše výkony na poslední víkendovce kluk, který šéfoval pracovní skupině Plynulý odtok. Anebo možná myslel to počasí.. protože pršelo opravdu fest a teplo bylo jenom těm, kdo si půjčovali na klín psa. Zase jsme ale byli za hrdiny – kdyby bývalo krásně, asi by se nás osm mezi tou spoustou místních úplně ztratilo. Vyčistili jsme společně od bahna asi kilometrový náhon rybníka, vystavěli filtrační násep a odvozili asi 70 koleček štěrku. Děkujeme velvarským za nádherné přijetí a božskou stravu. A vy si v létě zajeďte do Velvar na obnovovaný koupák – a radujte se z čisté vody i za nás. Na fotky se podívejte tady a tady.

 

9.-11. květen – Zbrusu nový plot okolo barokní fary!

CIMG4516Místo: Genius Loci Sudslava,
Sudslava, okr. Ústí nad Orlicí
Organizátor: Lucie Vodičková

Ve vesnici jménem Sudslava je krásná barokní fara, která díky mezinárodní skupině 8 dobrovolníků Tamjdemu získala nový plot z 21. století. Dále opravili lavičky, obrousili a natřeli starý plot, posekali trávu a opekli jsme si dobroty na ohni a pochutnali jsme si na snídani z fairtrade produktů. Děkujeme za účast! Tady se podívejte na více fotek.09.-11. květen – Kde koně pomáhají a Tamjdem s nimi

IMG_2827Místo: Ryzáček o.s., Vyšehorky, okres Šumperk
Organizátor: Markéta Votavová
Ryzáček je místo, kde se po těžké práci při hiporehabilitaci prohánějí koně v ohradách a strkají vám hlavu do guláše, když zrovna máte večeři u nich ve výběhu… Ryzáček je také místo, kam jezdí mnoho klientů z okolí za různými aktivitami s využitím koní, zejména za hipoterapií – fyzioterapií na koňském hřbetě. Tamjdem v Ryzáčku ve skupině 8 dobrovolníků pomohl opravit ohradníky u dvou výběhů a společně jsme také vysekali tuny náletových dřevin až stromů. Domů jsme odjížděli unavení, s modřinami i škrábanci, ale šťastní, že práce, kterou jsme dělali, měla smysl a že se tato dobrovolnická Víkendovka v Ryzáčku opravdu vydařila! Děkujeme všem za účast a energii, kterou jste projektu věnovali! Podívejte se na fotky z projektu.

28.-30. březen – Není školka jako školka

IMG_2558Místo: Mateřská lesní školka Větvička, Plzeň – Bolevec
Organizátor: Markéta Votavová

Když se řekne Větvička…, 6 dobrovolníků Víkendovky si představí úžasnou mateřskou lesní školku v plzeňském lese, která má zázemí v krásné jurtě a opodál stojící maringotce. Okolo teče potůček, procházejí se daňci a za normálního provozu se tu prohání děti s úsměvy na tvářích, zabrané do her či zajímavého povídání …! Pravda taky tu není voda a elektřina…, o to je to lepší zážitek strávit tam víkend! Během projektu jsme pro školku nadělali třísky, z lesa přinesli a nařezali dříví na otop. Děkujeme všem rodičům a pracovníkům Větvičky za dobroty a za návštěvy! Na fotky se podívejte zde.


14.-16. březen – V Benediktu nás roztančil Bene band!

7Místo: Benediktus o.s., Modletín, Chotěboř
Organizátor: Markéta Votavová

Víkendovky v Benediktu se zúčastnilo 15 dobrovolníků a z toho 9 neobvyklých účastníků – amerických studentů New York University v Praze. Společně jsme i přes velký déšť a vichr a padající trakaře dokázali udělat ohromný kus práce, zahrát si na různé hudební nástroje a na chvíli tak dělat doprovod kapele sdružení – Bene bandu. Všichni- Češi, tamní klienti i američtí studenti, jsme se při společné práci promíchali a při tanci, jamování a zpěvu jsme odbourali bariéry. Díky všem za účast! Byla to bomba : )! Na fotky se podívejte zde.

7.- 9. březen – Klestíme dráhu pro slunce ve Valdštejnské lodžii

1Místo: o.p.s. Valdštejnská lodžie – kulturní imaginárium, Sedličky 4, Jičín
Organizátor: Marta Wojciechowska

Těžko věřit, že se tento báječný víkend ve Valdštejnské Lodžii konal skoro na konci zimy. Udělali jsme obrovský kus práce s čištěním Valdštejnského průseku v blízkém lese, krocením náletových stromů a jiných dřevin a poklízením nedalekého kostela. Obědvali jsme na dvoře a snídali jsme na terase této významné barokní památky … a  vydali jsme se na výlet na nedaleký kopec Zebín, odkud je vidět les Řáholec. Na fotky se podívejte zde.

21.-23. únor – Víkend v historickém pivovaru ve Chříči

_MG_6887Místo: Propolis o.s., Chříč 2, 331 43 Kralovice
Organizátor: Jiří Prchlík a Štěpán Zelinger
První Víkendovka roku 2014 byla opravdu nabytá! Udělali jsme velký kus práce a vedle toho jsme si ještě užili pivovarské pohody! Vyklidili jsme několik tun suti a zvelebili tak jeden z velkých prostorů pivovaru. Dobrovolník Arek zboural celý komín, což považuji za obrovský výkon! Dále jsme postavili velký kus zdi, kde jsme se střídali u shrabávání země, čištění a skládání cihel, hledání a nošení kamenů a na prostorovou představivost náročné skládání kamenů. Odměnou za práci nám byl k dispozici sud piva a koláč a vůbec výborné jídlo od Jany. Protáhi jsme nohy při procházce okolní krajinou, někdo se naučil novou stolní hru, jiní se zas dozvěděli něco o hvězdách. Na fotky se podívejte zde.