V letošním roce jsme uspořádali už dvě Víkendovky pro rodiče a děti! Za podporu děkujeme Nadaci O2!

Od letošního jara jsme díky podpoře Nadace O2 mohli zvát na vybrané víkendové dobrovolnické projekty i rodiny s dětmi a navíc podpořit v účasti i rodiny ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Na dvou takových úžasných Víkendovkách se nám se dvěma neziskovkami podařilo v letošním roce propojit celkem 19 dospělých dobrovolníků a 11 dětí ve věku 4 až 12 let.

Ale pěkně popořádku… Jak to celé začalo?

Nadace_O2_logo_cmyk Už na jaře v roce 2017 jsme měli to štěstí, že s námi chtěla začít spolupracovat Ivana Kočíková v roli organizátorky jedné z našich dobrovolnických Víkendovek. V té stejné době jsme se chystali požádat Nadaci O2 v grantovém řízení „Pomozte své komunitě 2017“ o podporu s realizací dobrovolnických Víkendovek pro rodiče s dětmi, ale to by nešlo, kdybychom nespolupracovali se zaměstnancem O2. A tím Ivana byla! Zajásali jsme! A i Ivaně se nápad na naše trochu jiné dobrovolnické víkendy líbil, a tak do toho šla s námi a projekt nám pomohla sepsat do finální podoby.

Když pak Nadace naši žádost schválila, byli jsme nadšeni a s Ivanou nám začala opravdová a vesměs radostná práce. Jsme vděční, že s námi strávila tolik hodin svého času na přípravách a pak i při realizaci a vyhodnocení akcí!
Společně jsme si stanovili kritéria pro spolupráci s neziskovkami a vyhledávali jsme a oslovovali organizace po celé České republice, kde by se akce mohly pořádat a také ty, které pracují s cílovou skupinou rodin a dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí.
A pak už jsme se věnovali nekonečné e-mailové komunikaci, osobním návštěvám v neziskovkách a samozřejmě také propagaci těchto speciálních dobrovolnických příležitostí mezi cílovou skupinou nejen v Praze…

Na podzim roku 2017 jsme nakonec ale ani jednu plánovanou akci nezrealizovali, a to z důvodu vysokého počtu odhlášených dobrovolníků, ale i nepřízně počasí. A tak jsme si počkali na další rok. A udělali jsme dobře!

Během dubnové Víkendovky na pomoc kouzelné, lesem zahalené Lesní mateřské školce Venku u Ústí nad Labem jsme ve skupině 10 dospělých a 5 dětí ve věku 8 až 12 let uklidili mnoho a mnoho spadaného listí okolo budovy a na přístupových cestách (schodech), sesbírali spoustu náletových dřevin v lese, „odlehčili“ jsme přístupovému plotu od všech nepotřebností a nasekali dříví na topení v nádherných historických kamnech. Měli jsme možnost se seznámit s tím, jak školka funguje. Děti bavila nejen práce, ale i všechny krásy a možnosti v areálu školky a jejím okolí. V neděli jsme navíc vyrazili na zajímavý hrad Střekov.
 
Červnovou Víkendovku jsme strávili v partě 9 dospělých a 6 dětí ve věku 4 až 12 let trochu v „punkovém stylu“ na unikátní azylové farmě pro hospodářská zvířata jménem Farma Naděje v Dobrovítově. Pomohli jsme vyvrtat díry do země a zasadit nové dřevěné sloupy, které poslouží k oplocení výběhů. Postavili jsme vyvýšený záhon ze dřeva a kompostu a vytvořili ohniště uprostřed teepee. Děti pomáhaly hlavně se sbíráním dřeva, krmením zvířat a ve volném čase si užily malování na obličej a vytvořily si kreativní módní kousky. Na Farmě Naděje jsme ochutnali spoustu výborných veganských jídel, vždy ve formě velké skupinové hostiny. Stihli jsme osvěžující koupání v blízkém rybníku a výlet do lesa, při kterém si děti zahrály hru na procvičení pozorovacích schopností.
 
Obě Víkendovky byly v mnoha ohledech speciální a těšíme se na další podobné akce pro rodiny s dětmi, v jejichž realizaci hodláme určitě pokračovat.
Skrze tyto víkendové projekty a manuální práci pro dobrou věc chceme vést k dobrovolnictví a nezištné pomoci druhým i ty nejmenší a poskytnout příležitost všem dětem a jejich rodičům získat společné netradiční zážitky, možnost poznat se trochu jinak a posílit vzájemné vztahy, šanci podívat se na nová zajímavá místa v Čechách a setkat se s dalšími akčními rodiči, ale i pracovníky a zakladateli neziskových organizací.

Děkujeme Nadaci O2 a Ivaně Kočíkové za podporu a pomoc s organizací akcí, dalším organizátorům těchto Víkendovek, kteří se na místě starali o hladký průběh projektů a blaho všech zúčastněných a nakonec samozřejmě taky všem malým i velkým dobrovolníkům!