Stavěli jsme zeď, která spojuje!

IMG_0386Jedna z prvních letošních Víkendovek proběhla v Chříči na Křivoklátsku, kde se o tamní pivovar stará nezisková organizace Propolis. Předpověď počasí nebyla příliš optimistická, ale chmurné prognózy meteorologů se tentokrát nevyplnily a kromě trochu chladnějšího počasí byly podmínky pro práci ideální.
V pátek odpoledne jsme v počtu 11 lidí vyrazili autobusem do Rakovníka, kde jsme přestoupili na lokálku do Všesulova a tam už nás vyzvedli Lukáš a Bára z Propolisu. Přímo v Chříči se k nám připojili další dva dobrovolníci ze západu Čech.

Večer jsme se si poslechli příběh Chříčského pivovaru a podrobnosti o historii a fungování Propolisu. Pivovar od roku 2014 funguje jako chráněná dílna, v níž se na vaření piva podílejí lidé s mentálním či tělesným postižením. Při společné páteční večeři jsme se s ostatními dobrovolníky vzájemně seznámili a poznali kvalitu místního jedenácti stupňového pramene s netradičním názvem Pazdrát.

V sobotu jsme se pustili do práce. Hlavní část skupiny se pod vedením „mistra zdi“ Josefa Štogra pustila do pokračování stavby chříčského monumentu. Není to ale zeď, jejímž účelem je rozdělovat. Chříčská zeď naopak díky vestavěnému schodišti spojuje dvě části areálu, který je využíván pro lokální festivaly, dětské tábory a další akce. Zeď je také neobyčejná svou konstrukcí – jde o tzv. gravitační zeď, která je skládaná pouze z kamení, bez použití malty, jílu nebo spojujícího prvku.

Část lidí dovážela stavební kámen z nedalekého lesa, další pak asistovala mistrovi při stavbě zdi. Dva naši dobrovolníci se sbíječkami upravovali bývalou poštu, kde v přízemí bude hostinec a v patře pak ubytování pro dobrovolníky. V sobotu večer jsme spolu s lidmi z Propolisu u piva probrali všechna možná témata a v praxi dokázali, že zdroj chříčské jedenáctky je opravdu nevyčerpatelný.

DSCN0847

V neděli jsme pokračovali v započaté práci a před polednem měla zeď o pěkných pár metrů čtverečních více, než před naším příjezdem. Čas byl však neúprosný, a tak jsme po společném obědě a zhodnocení víkendu vyrazili zpět do civilizace. Unavení, ale nabití optimismem a natěšení do další práce v Tamjdemu i mimo něj.

Děkujeme Báře, Lukášovi, Petrovi, Josefovi a dalším dobrým lidem z Propolisu za úžasný víkend a všem dobrovolníkům za jejich nasazení a výdrž, kterou přispěli dobré věci.

Podívejte se na více fotografií do našeho facebookového alba.