Rozvoj manuálního dobrovolnictví bude výzva. Ale jdeme do toho. S odvahou.

Od roku 2013 měníme svět českých neziskových organizací. Ale opravdu nekouzlíme, neděláme zázraky na počkání… Jenom s dobrovolníky z celého Česka pomáháme tím nejmenším, co každý z nás může nabídnout – trochou volného času, energií a chutí pomáhat rukama. Skrze manuální dobrovolnickou pomoc jako je třeba natírání, opravy, stavby, demolice, zahradničení, úklid apod. šetří neziskovky svůj čas, lidi a peníze a mohou tak snadněji růst a dosahovat svých snů.

Děláme to už téměř 10 let s úctyhodným nasazením, radostí a S ODVAHOU!

Proto, když přišla možnost požádat v lednu 2022 o podporu Program Active Citizens Fund, neváhali jsme ani vteřinu. Vždyť právě S ODVAHOU je jeho motto. 
Byla to ohromná výzva, které jsme se dle našeho zvyku zhostili opravdu zodpovědně a následně vyčerpaní tajně doufali, že se dostaneme mezi podpořené organizace.

A povedlo se nám to! Spolu s dalšími 73 neziskovými organizacemi z celého Česka měníme společnost.
S odvahou.
A s podporou Nadace OSF a programu Active Citizens Fund.

PROČ JE ROZVOJ MANUÁLNÍHO DOBROVOLNICTVÍ TAK DŮLEŽITÝ?

Není třeba dlouze bádat a události posledních let a měsíců, od pandemie a různých omezení, přes tornádo na Moravě, až po vypuknutí války, ukázaly, jak je tento typ pomoci nepostradatelný. A na to, jak je jednoduchý, má zásadní dopad na rozvoj naší společnosti.
Víme to my, více než 80 neziskovek, kde jsme s dobrovolníky za ta léta pomohli, ale i další stovky, které je do své práce zapojují samy. 

Po celém Česku existují tisícovky iniciativ a organizací, které s velkým nasazením mění naši společnost k lepšímu. A my všichni jim v tom můžeme víkend po víkendu, cihlu po cihle pomoci. A to nejen v době krize a nutné potřeby. Ale z radosti, po práci… Protože je krásné, odpovědnou společnost formující a oči otevírající být součástí příběhů, které přesahují nás samotné.
Víme to my, téměř 3 000 dobrovolníků, kteří se do naší práce v českých neziskovkách dosud zapojili a další desetitisíce lidí, kteří to dělají i bez nás.

“Jsme vděčni, že jsou lidé, kteří odvedou práci, která je vidět… Práci, která je důležitá, ale přesto stále odkládaná. Tahle pomoc má navíc dopad i na naše klienty. Můžeme jim totiž tak věnovat i ten čas, který ušetříme na činnostech, které odvedou dobrovolníci.“

Alena Fritscherová, Ryzáček, z.s.

Je zásadní, aby více a více neziskovek umělo kvalitně a samostatně spolupracovat s manuálními dobrovolníky. A na druhou stranu také aby stále existovali lidé, kteří chtějí darovat kus svého času a síly nějakému smysluplnému projektu. 

A v tom hraje roli Tamjdem a náš nový projekt.

CO CHYSTÁME?

Díky projektu Dopad manuálního dobrovolnictví na rozvoj českých neziskovek nabídneme od dubna 2022 až do března 2024 organizacím, které chtějí nebo už pracují s manuálními dobrovolníky, naše know-how v pestrých podobách.
Dále vzniknou příležitosti pro síťování, vzdělávání a vzájemné obohacení a inspiraci v podobě školení, fokusních skupin a kulatých stolů.
A v neposlední řadě máme dva roky na to, abychom změnili způsob, jakým o manuálním dobrovolnictví komunikujeme a jak k němu motivujeme veřejnost. Využijeme k tomu videa, fotoreportáže, veřejné akce a zkusíme vyzrát na algoritmy sociálních sítí.

Máš dotazy?

Neváhej se obrátit na Markétu Marques na e-mailu tamjdem@tamjdem.cz, nebo na telefonním čísle +420 724 918 728.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.