Dobrovolnická cesta do středověkého pivovaru

Smysluplná práce na rekonstrukci třídy pro nové žáčky ZŠ Pivoňka, adrenalinová jízda na korbě old-schoolového náklaďáku či degustace pivních specialit – to jsou jen střípky zážitků z víkendovky, kterou jsme strávili v krásných prostorách pivovaru v maličké obci Chříč v pozapomenuteném kraji kousek od Rakovníka.

„Vlak tu jízdu končí.“ Takovéto hlášení jsme si na nádraží v Rakovníku během 20 minut čekání na náš pivovarský express vláček vyslechli hned několikrát. Jako na konci světa jsme si přišli ale především při výstupu na zastávce na znamení zvané „Všesulov“ ležící uprostřed obilných polí. Pocit to byl každopádně na výsost příjemný. Většina z naší skupinky devíti dobrovolníků se těšila na důkladný „digitální a civilizační detox“. Místo, kde se nachází Chříčský pivovar, kam nás z Všesulova svou velkokapacitní dodávkou odvezl pan Jakubíček, dobrodinec, manažer a milovník piva v jedné osobě, na nás zapůsobilo. Kamenné barokní stavení vybudované kolem roku 1567 v příkrém svahu středověké vesničky a vonící v současnosti sladem a chmelem má své kouzlo. V prostorném druhém patře jsme se rychle zabydleli a po vydaných švédských stolech, které jsme si po příjezdu dopřáli, jsme ulehli do spacáků pod letitými krovy. Sobotní dopoledne nás přivítalo slunečními paprsky. Po snídani jsme nasadili pracovní rukavice a nasedli do vyhlídkového vozidla – korby postaršího náklaďáku. Tímto luxusním kabrioletem s otevřenou střechou jsme se přemístili na místo činu – k rozpadlému kamennému domu, kde bylo naším cílem posbírat dostatek kamení na stavbu tzv. Velké chříčské zdi, která má zpevnit svah pod pivovarem. Práce nám rychle ubíhala. Za chvíli byl náklaďák plný a my vyrazili na oběd a pak rovnou za kulturním programem – svěcením křížku v sousední vesnici. Jelikož teplota neustále stoupala, rozhodli jsme se pak na otočku zajet k Berounce a smýt ze sebe škraloup z prachu. Večer jsme se jím pak ale opět obalili při seškrabávání štuků v přilehlé základní škole, kterou pan Jakubíček před nedávnem založil. Práce nám šla od ruky tak, že se nám podařilo dokonce zbourat i starý komín. Večer jsme si ve staré zahradě rozpálili gril, ochutnali výborné klobásy při vyprávění nejrůznějších historek a zahráli si na kytaru. V neděli nás čekala opět jízda za kameny a následně jsme pokračovali v práci na opravě školy. Samotné nás pak překvapilo, co všechno jsme za ty dva dny zvládli. Po závěrečném hodnotícím kolečku, jsme se spokojeně rozjeli do svých domovů.

Myslíme, že nám všem Chříč zůstane v srdci a na jazyku chuť výborného chříčského piva.

Byl to úžasný víkend, všem děkujeme za pomoc a společnost! : )  

Podívej se na více fotek v našem FB fotoalbu.
 

Tuto Víkendovku jsme zrealizovali díky Nadačnímu fondu Avast, který v období 06/2018 až 06/2019 podpořil náš projekt „Tam jdem na pomoc českým neziskovkám“. Děkujeme!