Pomáhej s námi! Třeba z obýváku.

Jaro je v plném proudu a práce všude plno. Lopaty do rukou vzít ale ještě nemůžeme a manuální práce v neziskovkách je zatím odsunuta na neurčito. O to více se jí ale nahromadí a my v Tamjdem jsme připraveni pustit se do ní v plném nasazení! A i přesto, že naši hlavní činnost online dělat zkrátka nemůžeme, tak nezahálíme a vymýšlíme, plánujeme, připravujeme a žádné lelky v karanténě rozhodně nechytáme.

Kromě toho také bedlivě sledujeme dění kolem nás, podporujeme úžasné iniciativy, které teď rostou jako houby po dešti, a tak jsme se ti rozhodli sepsat několik tipů, jak můžeš i ty přiložit ruku k dílu a pomoci tam, kde je to potřeba.

 

Šije celé Česko

Česko se teď trošku podobá jedné veliké, na plné obrátky rozjeté šicí dílně. A je to super! Dosud nás pravidelně spojovalo společné fandění našim hokejistům na mistrovství světa, vánoční čas nebo 1. máj, troufám si ale říct, že nás nic nespojilo tak silně, jako společná krize. Že jsme jako společnost dlouho nespolupracovali tak pospolitě, jako dnes. Že dobré skutky vždycky byly, ale nikdy ne tak všudypřítomné a samozřejmé, jako právě teď. Není divu, že se našimi podomácku šitými rouškami inspiruje svět. Máme totiž zlaté ručičky a jak nám koronavirus znovu připomněl – taky zlatá srdce. 

A pokud šití nepatří mezi tvé silné stránky, stejně jako mezi ty mé, můžeš třeba podpořit švadlenky, které za nás šijí roušky od svítání do svítání, aby je co nejdříve mohly předat zdravotníkům, dětským domovům a všude, kde jich stále není dost. Tady najdeš sbírku #látkynaroušky, kam můžeš poslat příspěvek na koupi látky a podpořit tak skupinu švadlenek, které mají za cíl zajistit 5 milionů látkových roušek.  

 

Pomoc za dveřmi

Také ti přijde, že ačkoliv si aktuální situace vyžádala omezení mezilidského kontaktu na minimum, máme k sobě jako nějakým kouzlem teď vlastně mnohem blíž?

Ohromná vlna solidarity, péče o naše blízké a mnohem větší chuť pomáhat těm, kteří se ocitli v nesnázích, to vše jakoby doslovně vystihovalo rčení, že vše zlé je k něčemu dobré. 

Dřívější lhostejnost v sousedských vztazích střídá vlna solidarity v podobě nabídek pomoci vyvenčit psa, skočit pro nákup nebo vyzvednout léky. Zdá se ti to jako dobrý nápad? Na PomocSousedům.cz, se kterou se pojí osvětová kampaň “Zachraň bábu, zachraň dědka”, si můžeš stáhnout předpřipravený trhací leták. Stačí dopsat svůj kontakt, na kterém tě starší sousedé zastihnou. A pokud jsi z Prahy, pak je pro tebe určen web PomáhámePraze.cz. Stojí za ním hlavní město Praha, Český červený kříž a Život 90. 

Červený kříž momentálně disponuje více než dvěma tisíci dobrovolníky, kteří jsou připraveni pomoci osobám v nouzi do pěti minut díky aplikaci, která je vzájemně propojuje. A takovým dobrovolníkem se můžeš stát i ty! Stačí vyplnit registrační formulář, Červený kříž pak ověří tvou identitu, vybaví tě ochrannými pomůckami a návodem, dostaneš kartičku magistrátu se svými údaji a přístup do aplikace. 

Iniciativ na pomoc starším či znevýhodněným osobám je spousta a z toho máme radost! Jsou to například:

www.pomuzemesi.cz – koordinace dobrovolníků
www.pomocdodomu.cz – nabídky a poptávky pomoci
www.seniore.org – rozvoz potravin seniorům
www.chcipomoct.cz – nabídky a poptávky pomoci
www.chcipohlidat.cz – koordinace dobrovolníků, kteří mohou hlídat děti pracovníkům ve zdravotnictví
www.sousedskapomoc.cz – sousedská pomoc v mimopražských oblastech
www.dobro.cz – nabídky dobrovolníků i žádosti o pomoc

 

Kultura v obýváku

Kulturní, sportovní a společenské akce jsou zatím v nedohlednu, s kamarády se scházím leda po Skypu a všechny společenské hry už bych mohla hrát i poslepu. Se stále krásnějším počasím začíná být doma více a více těsno a já hledám, jak si tu karanténu zpříjemnit a zároveň být užitečná. 

Spousta divadel zpřístupňují inscenace online, kina vysílají za symbolický poplatek až do tvého obýváku, na online koncerty se můžeš vydat klidně v pyžamu a užít si tak zábavu v bezpečí domova, a navíc tak podpořit své oblíbené interprety.

Dárcovský portál Donio ve spolupráci s MALL.TV spustil projekt #KulturaŽije, v rámci něhož můžeš podpořit své oblíbence v jejich tvorbě.  

 

Pomoc hrdinům

Lékaři, sestřičky a zdravotníci, to jsou teď naši hrdinové v první linii, kteří v boji s koronavirem doslova nasazují vlastní životy. Mnohdy odloučení od rodin, zavření ve zdravotnických zařízeních, nevzdávají se a bojují co jim síly stačí.

Pokud teď někdo potřebuje pořádnou dávku energie, jsou to právě oni!

Projekt #EnergiiLekarum vznikl právě na podporu našich zdravotnických superhrdinů. Za každých 120 Kč je poslán balíček plný nutričně hodnotných dobrot.

Do rukou zdravotníků se dostalo už neuvěřitelných 28 000 balíčků plných energie! Konec pandemie je ale v nedohlednu a na všechny zdravotníky se ještě nedostalo. A tak spočítej, kolik si za měsíc karantény ušetřil za kafíčka a dortíky, a pošli pár kaček za tak krásným účelem. Já už jdu na to!

Tak to je dnešní dávka tipů, kde podat pomocnou ruku. A já věřím, že společně dokážeme velké věci!

Dobrým skutkům zdar!

Zuzana Loudová, koordinátorka Víkendovek
vikendy@tamjdem.cz