Nechceme to zabalit! Letošek byl výzva, ale chceme jít dál.

Nechceme to zabalit! Letošek byl výzva, ale chceme jít dál.

Dobrovolníci, fanoušci, přátelé,

nebudu vám lhát. Jedeme letos na 150% a energie nám pomalu dochází.
Já vím… Kdo v letošním roce není v podobné situaci, že…?

Ale přesto mi dovolte vám teď na pár řádcích přiblížit náš rok 2020 trochu ze zákulisí. A nebojte se, nakonec to bude i radostné, protože takoví my v Tamjdemu prostě jsme.

Už od roku 2013 do toho šlapeme z plných sil, i přes to, že máme pouze tříčlenný tým, naštěstí doplněný o profi dobrovolníky, a ne tolik peněz. Bytostně věříme v dobrovolnictví jako hybatelskou sílu změn ve společnosti, máme silnou vůli a nakonec vždycky zvolíme optimismus.

No jo, ale teď je tady to letošní překvápko. Věřte, že na jaře nám tedy optimistické úsměvy ztuhly na tváři. Vlastně nás ta situace na čas paralyzovala, a i přes to, že jsme tak báječní, nám nějakou dobu trvalo se jí přizpůsobit – dobrovolnické akce jsme střídavě rušili, plánovali a rušili, zaměřili jsme se na proškolování budoucích leaderů, zamakali jsme na webu a na výrobě merchandisingu (po letech pouhého snění, jupííí) a mnoho dalšího.

A lámali jsme si hlavu nad tím, co dál můžeme dělat. Jak jinak se se svými zkušenostmi, nebo know-how v této době můžeme zapojit? Zda má naše práce i ve stínu pandemie smysl, a zda je to, co děláme, z dlouhodobého hlediska udržitelné. A sáhli jsme si i na naše vize a poslání.

A VÍTE, NA CO JSME PŘIŠLI?

Že svět se prostě s pandemií točit nepřestal…

Pořád tady jsou stejné problémy a potřeby jaké byly před ní. Od ekologických výzev, přes migrační a uprchlickou otázku po základní lidské potřeby sounáležitosti, seberealizace a příležitosti mít šanci osobně se zasadit o pozitivní společenské změny…

Až pandemická krize pomine a svět se vrátí do jiné verze normálna, vrátí se i tyto problémy a potřeby. A my si moc přejeme být tady proto, abychom na ně mohli reagovat, tak, jak se nám to každoročně daří propojováním okolo 250 dobrovolníků s více než 20 českými neziskovkami a rozradostňováním světa.

Právě ty zdánlivě malé skutky jednotlivých dobrovolníků, které pomáhají růst desítkám neziskových organizací ročně a dosahovat jejich vizí, jsou věci, které dělají lidi lidmi a pokud na ně teď zapomeneme, tahle energie vymizí a její plamínek se bude po pandemii těžko rozdmýchávat. A dříve nebo později bude jasné, že něco našim srdcím chybí.

A tak jsme se do toho pustili zase naplno a letos, navzdory šílené situaci, zrealizovali 8 Víkendovek, 2 jednodenky, 2 miniworkcampy a 1 trochu jinou Víkendovku se seberozvojovým programem a propojili 110 dobrovolníků se 13 neziskovkami.

A to za laskavé podpory individuálních dárců a donorů jako je Ministerstvo školství, Ministerstvo Vnitra a naše spřízněná duše Nadace Zeměkvět.

Dejte nám vědět, že i pro vás je důležité to, co děláme a pomozte nám ustát tento rok, ať naše práce a její dopady nezmizí.

Děkuji za váš čas a za pozornost. Zůstaňme radostní a zdraví! JO a optimističtí!

Markéta Marques za Tamjdem