Mrazivé počasí i horké minerální prameny. Na první letošní víkendovku jsme vyjeli do Karlových Varů

Zabalit péřovku, rukavice a teplé ponožky. Zima ještě neskončila, a tak je třeba se na víkend dostatečně připravit. Čeká nás první Víkendovka tohoto roku. Tentokrát zavítáme do SOS dětské vesničky v Karlových Varech, ve které budeme pomáhat s pracemi na pozemku organizace.

V pátek odpoledne se všichni setkáváme v Praze. Skupinku tvoří devět dobrovolníků a organizátorka Víkendovky Mirka. Jsme poměrně mezinárodní tým, původem z Česka je nás u jen polovina. Zbytek tvoří lidi z Francie, Irska, Británie či Spojených států, a tak konverzace probíhá především v angličtině.

Nastupujeme do autobusu a vyrážíme směr Karlovy Vary do SOS dětské vesničky. Ta se v celém Karlovarském kraji stará o ohrožené děti a poskytuje zázemí pěstounským rodinám. Na večer přijíždíme do areálu vesničky, který je plný barevných domů, ve kterých bydlí pěstouni se svými dětmi. V jednom takovém domě bydlíme i my. Po společné večeři, která tvořené jídlem, které si každý přivezl a o které se navzájem dělíme, následuje vzájemné představování a seznamování. Večer si pak část z nás jde zahrát Karty proti lidskosti – hru, ve které se pomocí kartiček vytváří zdánlivě nelogické věty a hlášky. S nápadem přišla Gabi z Kalifornie, která s sebou hru přivezla. Jedná se o americkou verzi hry a po chvíli většina z nás drží v ruce polovinu karet s názvy a výrazy, u kterých nemáme nejmenší tušení, co znamenají. Zjišťujeme, že kulturní propast zeje i mezi tak zdánlivě blízkými kulturami, jako jsou ta evropská a americká.

V sobotu ráno nás čeká okolí zapadané sněhem a kluzké, namrzlé cesty. Podle kalendáře je ještě oficiálně zima, a ta nám to dnes dává rozhodně najevo. Od práce nás to však neodradí. Bereme to nejteplejší oblečení, co s sebou máme, a vyrážíme do areálu. Tam odklízíme špalky a dřevo z pokáceného stromu, bereme do rukou lopaty a hrábě a uklízíme listí a jehličí. Za dopoledne stihneme ještě vyčistit basketbalové hřiště a jednu cestu a vytahat odpadky z živého plotu. V tu chvíli už jsme tak zmrzlí, že se většina z nás odebere do našeho domečku na čaj. Po obědě ještě chvíli pokračujeme v uklízení areálu, ale napadaný sníh nám práci komplikuje, a tak se po chvíli vracíme dovnitř.

Následně zamíříme do společenské místnosti, kde nám paní ředitelka Dominika Laperová představuje SOS dětské vesničky. Dozvídáme se o vzniku neziskovky i o jejím současném působení. Po přednášce zahrnujeme paní ředitelku dotazy a diskutujeme o současném stavu péče o děti i o tom, jak by se situace v České republice dala zlepšit.

V neděli necháváme pracovní oblečení uklizené. Místo práce na pozemku vyrážíme do centra Karlových Varů, města známého svými minerálními vřídly a mezinárodním filmovým festivalem. Místa, která jsou začátkem léta plná filmových hvězd a fanoušků, teď zejí prázdnotou, a to hlavně kvůli velké zimě, ve které se nikomu nechce dlouho zůstávat. My však vyrážíme na kolonádu s minerálními prameny, přičemž oceňujeme spíše jejich vysokou teplotu než chuť. Ani nám se ale v takovém počasí nechce dlouho zůstávat venku, a tak usedáme do jedné z místních kaváren. Před obědem vyrážíme zpátky do vesničky, kde nám zbývá už jen sbalit batohy a odpoledne vyrážíme na zpáteční cestu.

Na všechny fotky z akce se podívejte na našem facebookovém albu.