Komunitní život v Benediktu

DSC_0116Jak už bývá při pátku v Tamjdemu zvykem, vydali jsme se i 20. března na pomoc jedné neziskovce. Tentokrát to byl komunitní dům sdružení Benediktus nedaleko Chotěboře, kde spolu žijí a pracují lidé s handicapem i bez něj. Skupinka jsme byli poměrně pestrá – od dlouholetých dobrovolníků, přes nováčky, studenty na Erasmu a z New York University in Prague. Hladoví po spletité cestě autobusem a ještě kousek lesem akorát při západu slunce, jsme (po čichu) došli až do tepla obýváku, odkud už se linula úžasná vůně páteční večeře. Dostalo se nám vřelého přivítání všech místních, a potom, co jsme se nadlábli a seznámili se, přišel na řadu další neopakovatelný koncert legendární místní kapely Benebend! Hrálo se, zpívalo i tančilo…

V sobotu ráno jsme se probudili do krásného slunečného dne, a s úsměvem se vrhli do práce.  Jedna parta se chopila rovnání trámů, další se pustili do stavění kamenné zdi z velkých kamenů nebo tvorby chodníku. Jiní popadli hrábě a štětce, aby upravili a zkrášlili okolí sušárny a připravili ji na kolaudaci.  Dopoledne uteklo jak voda, a už se ozýval gong volající nás k obědu. Sluníčko nás hřálo do zad, polívka v břiše a bylo nám krásně. Odpoledne jsme posilněni čajem a buchtami pokračovali a ještě jsme připravili příjezdovou cestu k roubence a vydali se pro dříví do nedalekého lesa. Večer jsme koukali na dokument o Benediktu, video z workcampu s Tamjdemem loni v září, povídali jsme si a hráli Člověče, nezlob se a Dixit.

V neděli jsme se svižnou procházkou vydali okouknout nedaleký unikátní slaměný domek a nahlédli jsme i do místního kostela. Před odjezdem jsme si ještě stihli pořídit krásné hrnečky, tašky nebo trenky, které v Benediktu s klienty vyrábí. A pak už rozloučení a autobusem směrem Praha.

Velký dík patří všem, kdo s námi na víkendovce v Benediktu odvedli velký kus práce, a taky místním za jako vždy výborné pohoštění a koncert! Těšíme na viděnou někdy příště.

Podívejte se na více fotografií do našeho fotalba na Facebooku.