fbpx

Dobrovolnictví za pandemie: Pomoz tam, kde je to nejvíce potřeba

Dobrovolnictví za pandemie: Pomoz tam, kde je to nejvíce potřeba

Chystá už Tamjdem nějakou dobrovolnickou akci? Chodí nám na toto téma spousta dotazů a nás takový zájem přiložit ruku ke konání dobra moc těší. S akcemi nicméně vzhledem k situaci budeme muset ještě chvíli počkat.

To ale neznamená, že do té doby máš sedět doma se založenýma rukama. Naopak, je spoustu míst a organizací, kde tvou nezištnou pomoc nyní velmi ocení.

Podívej se na jejich přehled v tomto článku:

Červený kříž v reakci na pandemickou situaci spustil kampaň Zvládneme to a nabízí jednodenní kurz „Moderní ošetřovatelství v praxi“. V rámci jednoho dne se v něm naučíš základy péče o nemocného na lůžku. Získané znalosti můžeš následně uplatnit jako dobrovolník v nemocnicích či sociálních zařízeních. Kurz se koná v několika městech po celé ČR.

Přetížené nemocnice nejčastěji hledají pomoc lidí se zdravotnickým vzděláním. Nebývá to však stoprocentním pravidlem. Aktuální situaci si můžeš prohlédnout na této mapě.

Velmi praktická je také Mapa pomoci, projekt Milionu chvilek pro demokracii propojující veškerou současnou potávku s nabídkou. Nabízí souhrnný přehled organizací poptávajících dobrovolnickou pomoc. Najdeš zde ale také soupis veřejných sbírek nebo covidové statistiky.

V souvislosti s koronavirem vznikl také projekt pomuzeme.si, který funguje jako spojka mezi aktuálně přetíženými organizacemi a dobrovolníky. Každý se zájmem pomáhat si na stránce může vytvořit profil a následně využít databázi k vyhledání místa, kde by rád nezištně přiložil ruku k dílu.

Tvou pomoc aktuálně velmi ocení také ŽIVOT 90, provozující pražskou telefonickou registrační linku ohledně očkování proti covid-19. Mezi řadami dobrovolníků hledá nové operátory, kteří pomohou seniorům s registrací do očkovacího systému.

Nemocnice, sociální zařízení i call centra — všechna tato místa dobrovolnickou pomoc v současné chvíli opravdu potřebují. Pandemie se nicméně dotkla každého z nás bez rozdílu. Proto určitě cítíš, že pomoc by si zasloužila i spousta lidí ve tvém okolí. Jak ulehčit situaci seniorům nebo rodinám s dětmi? Tipy ti předáme ve článku, na který se můžeš těšit už příští týden 🙂