fbpx

Dobrovolnictví za pandemie: Pomoz sousedům, dětem i seniorům

Dobrovolnictví za pandemie: Pomoz sousedům, dětem i seniorům

Druhý díl seriálu o pomoci v době pandemie je tu! Minule tě článek zavedl do těch nejpřetíženějších míst —  do nemocnic a dalších postižených organizací. Dnes to nebude o organizacích, ale o lidech. Každý máme ve svém okolí seniory nebo rodiny s malými dětmi a školáky, pro které současná situace není vůbec jednoduchá.

Chceš lidem kolem sebe pandemickou situaci ulehčit? Přečti si, jak na to:

Projekt Sousedská pomoc sdružuje dobrovolníky pomáhající po celé republice. Zajišťuje doručování léku, potravin a dalších nezbytností lidem, kteří to v aktuální situaci potřebují nejvíce.

Podobné iniciativy vznikají i v menších, oblastních, měřítcích. Chceš někomu pomoct s nákupem nebo s venčením pejska? Podívej se, zda v místě tvého bydliště nefunguje nějaký lokální spolek nebo svou pomoc nabídni „old schoolově“. Pomocí přišpendlení kontaktu na sebe a krátkého popisu nabízené pomoci na domovní nástěnku.

Pomoct aktuálně nepotřebují jen senioři, v náročné situaci jsou také rodiny zdravotníků, kteří nyní nemohou svým dětem věnovat tolik času, kolik by si přáli a velmi uvítají nabídku hlídání. Zapojit se můžeš na stránce chcipohlidat.cz.

Velká poptávka je také po doučování dětí, kteří se museli přizpůsobit světu on-line vyučování. Své znalosti můžeš školákům předávat například pod hlavičkou Člověka v tísni.

A pokud by se ti snad nechtělo předávat své školní znalosti, úplně postačí, když budeš mít chuť si s někým popovídat. Je spousta osamělých lidí, na které pandemická situace velmi doléhá a kterým udělá velkou radost „prostý“ telefonát. Více se o této formě pomoci dovíš na stránkách Diecézní charity Brno.

Ať už se rozhodneš pro venčení něčího pejska, obstarávání nákupů či on-line doučování, pár hodin tvé nezištné pomoci týdně může někomu výrazně usnadnit život.

A kdyby ti více než výpomoc s každodenními starostmi bylo bližší nabídnutí svých profesních dovedností. Počkej si na článek, který pro tebe ještě chystáme. Prozradí ti, kde můžeš zužitkovat své expertní znalosti.