Den Země oslavil 50. narozeniny!

Nad asijskými metropolemi díky zavřeným továrnám a menšímu provozu lidé znovu spatřili modrou oblohu. Voda v benátských kanálech je průzračná jako křišťál. Emise z automobilů se nad městy jako je New York snížily až o polovinu. To vše je ale dočasný vedlejší efekt koronavirové pandemie. Spotřeba plastů se vlivem používání jednorázových ochranných pomůcek rapidně zvyšuje a téma klimatické krize se v posledních měsících odsunulo do pozadí.

Rok 2020 je rozhodujícím momentem pro planetu Zemi. Ve středu, 22. dubna 2020, tomu bylo 50 let, co ve Spojených státech vyšlo do ulic 20 milionů Američanů a univerzitní kampusy se zaplnily studenty, aby společně protestovali proti znečišťování planety a ignorování environmentálních problémů. A tak se 22. duben 1970 se stal 1. Dnem Země, který spustil vlnu iniciativ, vznik mnoha organizací na ochranu přírody a vlnu změn v tehdejší legislativě. Každý rok se spojí lidé ze všech koutů země, bez ohledu na jejich původ nebo víru, aby společně vysadili stromy, posbírali odpadky nebo se pomodlili k planetě Zemi.

Letošní ročník byl jiný. Náš společný nepřítel COVID 19 zabránil plánovaným akcím, organizaci Earth Day Network ale nezabránil zapojit znovu celý svět, ONLINE!

Kromě živého vysílání programu ke Dni Země z celého světa vyzval lidi ke 24 hodinové misi pro planetu, přičemž každou hodinu zveřejnil jednu výzvu. Ve výzvě SHARE YOUR AIR můžeš pomocí mobilní appky pomoci dokumentovat kvalitu ovzduší, protože čím více dat vědci získají, tím lépe. Pokud máš uměleckou duši, zapoj se do výzvy CREATE FOR THE EARTH a inspiruj lidská srdce, protože čísla a data nefungují na každého. Uvař veganské jídlo, podepiš petici a sdílej ji dál, otvírej environmentální problematiku se svými přáteli, ukliď v místě svého bydliště a místo kafíčka dej tentokrát pár kaček na výsadbu stromů.  Všechny výzvy najdeš na stránce organizace Earth Day.

V Tamjdemu jsou pro nás dobré skutky důležité skoro jako kyslík. A jak už jsme psali v jednom z minulých článků, máme teď opravdu upřímnou radost z toho, jak jsou teď dobré skutky denním chlebem tolika lidí! Společný nepřítel nás spojil a připomněl nám tolik důležitých věcí, na které se v dnešní uspěchané době tak snadno zapomíná.

Neusněme ale na vavřínech a nezapomínejme na naši krásnou modrou planetu!

A víš co? Nemusíš hned jet zachraňovat děti do Afriky, vysazovat stromy do Amazonie nebo sbírat odpadky na balijské pláži. Začni u sebe, před svým vlastním prahem a ve své rodné zemi. Pojeď s námi pomoci české neziskovce a podpoř tak krásné a k přírodě ohleduplné iniciativy, které máš na dosah! Nepotřebuješ letenku ani speciální dovednosti, stačí jen chuť pomáhat!

CHCI POMÁHAT