Akce již proběhla.

V KZ KUCHYŇKA JSME SE POSTARALI O ZAVLAŽOVACÍ SYSTÉM I ZÁHONKY

V centru Prahy, a přesto se člověk cítí, jako by se právě přemístil na voňavou zahrádku u babičky. Asi tak si představte naši jednodenku v pražské Tróji, během které jsme se seznámili se členy Komunitní Zahrada Kuchyňka, pomohli v realizaci zavlažovacího systému, vypleli záhony a taky se vzdělali v botanické oblasti.

Den začal krásně. Slunce nás vítalo již od brzkých ranních hodin a jak jsme během dne zjistili – v Tróji, místu pro vinohrad stvořeném – se pořádně ohřejete i kdyby v Praze zrovna padaly trakaře.
Na čerstvém vzduchu uprostřed zeleně s výhledem na stověžatou Prahu jsme si vychutnali společnou snídani, na které nechyběl banana bread, chačapuri nebo třeba cantaloupe meloun. Poté, co jsme se rozněžnili u malých králíčků, jsme se seznámili s místním zahradníkem Ondrou, který nám již zadal konkrétní úkoly. Kluci se pustili do osvobozování nádrže pro dešťovou vodu, obnovili její funkci a pokračovali ve výkopu dlážky pro zavlažovací systém. Ve vedru a na přímém slunci to byla práce značně nelehká, povedlo se však vše dokončit a nad jímku ještě postavit nový chodník. Holky se postaraly se o rajčátka, což znamenalo jejich zastříhnutí a navázání. Celkem se podařilo očistit 3 záhony rajčat, k tomu ještě vyplít 2 záhony se zeleninou a sklidit úrodu sladkých jahod. Oběd se nesl v duchu lokální produkce, ochutnali jsme mangoldovou polévku, květákový quiche a palačinky s ovocem. Během polední pauzy nás paní Jarmilka se zahradníkem Ondrou provedli po celé zahradě, dozvěděli jsme se o jejím vzniku, a i dnešním provozu. Nechyběla praktická ukázka místních jedlých plevelovitých rostlin, z kterých nakonec vznikl odvážný experimentální salát - celý se snědl. Při práci jsme si povídali s místními členy zahrádky Kuchyňka, udělali si nové kamarády, zažili spoustu legrace a měli ten nejlepší pocit z dobře odvedené práce.

Rozloučili jsme se s tímto povedeným dnem piknikem, rytmicko-rozvojovou hrou a spousty nápady na další pokračovaní.  Kuchyňce moc děkujeme za milou společnost a postarání se, rádi k vám zase brzy přijdeme na návštěvu.

Autorka: organizátorka jednodenky Bára Zapletalová

Close Icon