Akce již proběhla.

JAK NÁM UČAROVALA DIVOČINA

Víkendovka v Divočině se rozjela hned od našeho pátečního příjezdu do Kutné Hory. Kromě procházky městem a omrknutí chrámu sv. Barbory jsme ochutnali místní zmrzlinu a po Královské cestě jsme se podél starých mlýnů a rybníka vypravili do Malešova, kde jsme jako první navštívili místní centrum dění - malešovský pivovar. 

A pak jsme se vydali do Divočiny. Ale to už byla tma, tak jsme toho moc neviděli. Do dvou týpí jsme si složili věci a pokračovali posezením u ohně a zpěvem s kytarou. Mezitím jsme se seznamovali a povídali si o práci, co nás čeká.

Po naprosto skvělé snídani (tímto vzdáváme hold kuchařce a chceme recept na pomazánku ze sušených rajčat) jsme se konečně pustili do práce. Tahali jsme material na stavbu nového prostoru pro ubytování dobrovolníků a pustili se do zalévání zahrady a sklizně obřích cuket, měsíčku, okurek a josty. Teď už všichni víme, že josta není černý rybíz. Obědvali jsme ve stínu stromů a dali si kávu a banánový chlebíček. Poté jsme se pustili do čištění zarostlé a zalesněné plochy nad venkovní kuchyní, kde v budoucnu Divočina plánuje kavárnu, kde bude probíhat mimo jiné i kroužek angličtiny. To nám zabralo celé odpoledne. Mezitím se ti nejodvážnější jednotlivci, původně tři, z nichž později zůstal jen jeden, pustili do vrtání děr na kůly k oplocení místní užitkové zahrady. Z 35 děr jsme zvládli v kamenité a kořeny prorostlé půdě vyvrtat celé čtyři a půl díry. Po parném dni se všem zamlouvalo skočit do nedalekého rybníka smýt ze sebe prach a pot. Večer u ohně jsme si pak ugrilovali řepové burgery a pokračovali jsme ve zpívání z předchozího dne. Pivo jsme si výjimečně vzali do konvic s sebou už cestou z koupačky. 

Před nedělním odjezdem nás čekal ještě půlden práce, kdy jsme dokončili co jsme započali (až na to vrtání) a sklidili hojnou úrodu bylinek k nasušení. Po obědě a kávě s jostovým koláčem jsme spolu uzavřeli pracovní víkend, zašli na exkurzi do místního muzea a pak se rozjeli do všech možných koutů Česka. 

Odjížděli jsme do jednoho nadšení. Divočina nám ukazala, jak jde dělat věci jinak a lépe a dělá to poctivě. Už na akci jsme přemýšleli, co podniknout v Divočině příště a plánovali další výlety do téhle divoké, ale přátelské džungle.

Autorka: organizátorka Víkendovky Helena Trantírková

Close Icon